6 évnél régebbi cikk

12 éve nyert EHF-kupát a Cornexi
Fehérvár Médiacentrum fotója12 éve nyert EHF-kupát a Cornexi

Napra pontosan 12 esztendeje, 2005. május 22-én játszották a fehérvári kézilabda történetének legemlékezetesebb mérkőzését. Az EHF-kupa döntőjének visszavágóján a Cornexi Alcoa-HSB Holding hatgólos hátrányt ledolgozva nyerte meg a női kézilabdázók harmadik számú európai kupasorozatát a Győri Audi ETO KC ellen.

A 2005-ös EHF-kupa döntőjének visszavágójával kapcsolatban egyértelműen új életre kel az elcsépelt frázis: mert aki ott volt, valóban nem felejti el. Nem várt könnyű vasárnap délután a fehérvári játékosokra, akik korábban hiába búcsúztattak olyan sztárgárdákat, mint a norvég Byasen, a dán Horsens vagy épp az elődöntőben a Ferencváros, a döntő visszavágóját szinte reménytelen helyzetben kezdték. Egyrészt a két csapat szezonbeli négy meccsét kivétel nélkül a győriek nyerték, másrészt a döntő első meccsén elszenvedett 27-21-es vereség sem a Cornexi sikerét vetítette előre.

Az akkor már három sikertelen EHF-kupadöntőt letudó győriek magabiztosan érkeztek Fehérvárra, még úgy is, hogy tudták: Alba falai között nagy dobásra készülnek. A mérkőzést rendhagyó módon a fehérvári Jégcsarnokban rendezték, ahova a hivatalos adatok szerint 2500, a valóságban azonban inkább 4000 szurkoló préselte be magát.

Kenyeres Fanni és Tápai Szabina öröme a visszavágó lefújása után (Fotó: Németh Zoltán)

A győriek magabiztosságát gyakorlatilag percek alatt zúzta rommá a Cornexi. Sugár Tímea megbabonázta a zöld-fehér gólzsákokat (pedig a Görbicz, Mehlmann, Dokic, Bradeanu, Mörtel névsor igencsak izmosnak számított akkoriban), elöl pedig Balogh Beatrix, Siti Bea és az akkor még a celeb-lét helyett a kézilabdára összpontosító Tápai Szabina vezetésével brillírozott a hazai gárda. 14 perc elteltével már 8-3-ra, a 21. minutumban pedig már 10-3-ra vezettek Szabó Edina vezetőedző tanítványai, akik ekkor már összesítésben is jobban álltak riválisuknál.

A sima finálé ezzel össze is jött, csak nem úgy, ahogy arra az első mérkőzés alapján számítani lehetett. A Cornexi kupagyőzelme a második félidőben szinte egy pillanatra sem került veszélybe, a fehérvári lányok végül 28-19-re nyertek, ezzel 49-46-os összesítéssel elhódították a székesfehérvári csapatsportágak első jelentős nemzetközi trófeáját.

EHF-kupa 2004/2005, Döntő visszavágó:

Cornexi-Alcoa-HSB Holding – Győri ETO: 28-19 (14-6)
Székesfehérvár, Jégcsarnok, 4000 néző. Vezette: Vakula, Liudovyk (ukránok).

Cornexi-Alcoa-HSB Holding: SUGÁR-BALOGH 7/1, KORDYUK 5, SZABÓ 1, SITI 2, TÁPAI 8/3, KENYERES 1, csere: FEKETE (kapus), TÓTH K. 4, ULJANICH, VÁMOS, LŐW 1, ŐRI, VASZARI. Vezetőedző: SZABÓ EDINA, edzők: RÁCZ MARIANN, HIRT KÁROLY.

Győri ETO: Sirina-Kovacicova, Bradeanu 3, DOKIC 3, GOGIRLA 4/1, Juhász, Vérten 1, csere: Herr és Petróczi (kapusok), Görbicz 3, Mörtel 5/4, Borbás, Temes. Vezetőedző: Róth Kálmán.

Hétméteres: 4/4, ill. 7/5; Kiállítás: 18, illetve 12 perc.

Az eredmény alakulása, 3. perc: 2-0, 8.: 4-2, 11.: 5-3, 14.: 8-3, 19.: 10-3, 24.: 10-4, 35.: 17-7, 39.: 19-9, 44.: 22-11, 47.: 23-11, 53.: 25-11.

Két esztendeje, a nagy siker tizedik évfordulóján a klub nagyszabású gálameccsel emlékezett meg az EHF-kupa elhódításáról: