Fair21 °C
2019. október 22. kedd Előd
Menü

Tények, amiket valószínűleg nem tudtál a Mikulásról

Ma este a legtöbbünk izgalommal glancolja a csizmáját és készíti az ablakba, hátha reggelre lesz benne meglepetés. De amíg várjuk a Mikulást, addig jöjjön néhány olyan tény, amit lehet, nem is tudtál róla.

  1. Bizonyára már mindenkiben felvetődött a kérdés, hogy miért piros a Mikulás ruhája?
   Közkedvelt marketinges példa, ahogy a Coca-Cola a harmincas években az alacsony téli üdítő fogyasztás miatt új marketingstratégiát dolgozott ki, és az ünnepek környékén a Mikulással kezdték reklámozni a kólát. A figura piros sapkával és köpennyel virított a plakátokon. Ebben mi már nem látunk semmi furcsaságot, hiszen ezt szoktuk meg, de a harmincas években még nem ez a kép élt az emberekben Szent Miklósról, akit akkoriban ugyanúgy ábrázoltak lilában és még barnában is.
   A piros köpeny a Coca-Colának köszönhetően került be a köztudatba és a globalizációnak köszönhetően az egész világon megtaláljuk télapót, és a ruhájának a színe mindenhol ugyanolyan, piros. Minden évben karácsony előtt pár héttel (mostanában sok héttel) a szakállas, kedves öregúr megjelenik kamionnal, szánkóval, korcsolyával majd ránk kacsint és eltűnik, de szerencsére a következő évben mindig visszatér.

   Mikulás és a Coca-cola (Fotó: pinterest.com)
   Mikulás és a Coca-cola (Fotó: pinterest.com)
  2. A világon mindenhol ugyanolyan a Mikuláshoz kapcsolódó szokások? Azokon a területeken, ahol ünneplik ezt a hagyományt, ott is lehetnek eltérések. Ilyen például Oroszország, ahol nem mikulásnak, hanem Djed Maroz-nak vagyis fagyapónak - innen a Télapó elnevezés - hívják. De vannak egyéb különbségek is: Nem december 6-án, hanem újévkor hozza az ajándékot, és nem a kéményen jön be, hanem az ablakba teszi; Nincs szemüvege, de van egy vándorbotja és hosszú kabátja; Szánon közlekedik; Valamint többféle ruhája is van, általában piros, de lehet kék-fehér is, és az telis-tele van hímzéssel.

  3.  Az angolok hivatalosan Karácsony Atyának, vagyis Father Christmas-nak nevezik, de természetesen itt is él a Santa Claus elnevezés, ahogyan Amerikában is. Csak annyi a különbség, hogy az angol gyerekek az ajándékokat nem karácsony előestéjén, december 24-én kapják, ahogyan az amerikaiak, hanem a rá következő nap reggelén, karácsony első napján. A brit hagyományok szerint a kandalló kéményén keresztül ereszkedik le a Mikulás, és az ajándékokat nagy és hosszú gyapjú zoknikban helyezi el, amelyek a kandalló párkányán függenek. Az angol Mikulás kísérői a manók és a szarvasok, élükön a piros orrú Rudolph-fal.

  4. Ausztráliában a Mikulás kengurun érkezik, és szánját nyolc fehér kenguru húzza. Az orosz Télapó trojkán közlekedik.
   Djed Maroz, avagy az orosz Mikulás (Fotó: pinterest.com)
   Djed Maroz, avagy az orosz Mikulás (Fotó: pinterest.com)
  5. Ma a legtöbb gyermek úgy gondolja, hogy a Mikulás Lappföldön él. A két világháború között azonban azt gondolták, hogy a mennyben lakik és onnan figyeli a gyermekeket, segítői pedig a krampuszok és angyalok. Lappföld Skandinávia északi részén található, és négy ország - Norvégia, Svédország, Finnország, Oroszország - területén helyezkedik el. Nagyrészt oroszok és norvégok lakják - népességének mindössze 5%-a lapp. Legfőbb gazdasági tevékenysége pedig mi más is lenne, mint a rénszarvastenyésztés.

  6. A Mikulás a Miklós név szlovák változata.

  7.  A Baranya megyeiek szerint december 6-a, azaz Szent Miklós napja megmutatja, milyen idő várható karácsonykor.

  8. Míg karácsonykor a nagyobb ajándékoké, Mikulás napján az apróságoké a főszerep. Az ajándékok eredetileg az ősz termései voltak: alma, dió, szelídgesztenye, szárított szilva. Az alma, a narancs és a mandarin is hagyományos Mikulás-ajándéknak számítanak, ugyanis az aranygömbökre utalnak, amelyeket Miklós a legenda szerint három szegény, eladósorban lévő lánynak ajándékozott.

  9. A német Krampus szó a Krampen szóból ered, amely karmot jelent. A krampusz alakja valószínűleg a téli napforduló pogánykori hiedelemvilág szellemeinek testet öltője, ördög formájú, patás, szőrös, szarvakkal ellátott ábrázolását pedig a keresztény világ gonosz elképzeléseire vezetik vissza. A jó Mikulás mellett ugyanis szükség volt a rossz, a büntetést osztó figurára is.
   Mikulások a nagyvilágban (Fotó: pinterest.com)
   Mikulások a nagyvilágban (Fotó: pinterest.com)

 

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Ez van

A hét embere

 • Székesfehér diákjai emlékeznek 1956 hőseire
  Székesfehér diákjai emlékeznek 1956 hőseire
 • Szésfehérváron is elkezdődnek ma a megemlékezések
  Szésfehérváron is elkezdődnek ma a megemlékezések
 • Ingyenes jogi tanácsadást szervez a Budapesti Ügyvédi Kamara
  Ingyenes jogi tanácsadást szervez a Budapesti Ügyvédi Kamara
 • Szívügyünk Fehérvár - nagyszabású szűrőnap lesz városunkban
  Szívügyünk Fehérvár - nagyszabású szűrőnap lesz városunkban
 • Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája
  Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája
 • Hétvégén rendezik a Paál István Fesztivált
  Hétvégén rendezik a Paál István Fesztivált
 • Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek
  Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek
 • Többfelé javult a szmoghelyzet, de Debrecenben és Nyíregyházán továbbra is egészségtelen
  Többfelé javult a szmoghelyzet, de Debrecenben és Nyíregyházán továbbra is egészségtelen

Eseménynaptár

 • Kárpát-medencei fiatalok rójaák le tiszteletüket az 56-os hősök előtt
  Kárpát-medencei fiatalok rójaák le tiszteletüket az 56-os hősök előtt
 • Kőnél keményebbek - ünnepi műsor Székesfehérváron
  Kőnél keményebbek - ünnepi műsor Székesfehérváron
 • Lezárult a nyomozás a csaknem négy éve történt párizsi merényletek ügyében
  Lezárult a nyomozás a csaknem négy éve történt párizsi merényletek ügyében
 • Játéktörténeti konferenciát rendeztek a Hetedhét Játékmúzeumban
  Játéktörténeti konferenciát rendeztek a Hetedhét Játékmúzeumban
 • Ma kezdődnek az október 23-ai központi megemlékezések
  Ma kezdődnek az október 23-ai központi megemlékezések
 • Szűrt napsütés várható 24 fokos hőmérséklettel
  Szűrt napsütés várható 24 fokos hőmérséklettel
 • Október 27-ig lehet jelentkezni az Ady-versenyre
  Október 27-ig lehet jelentkezni az Ady-versenyre
 • Jobb a levegő Székesfehérváron
  Jobb a levegő Székesfehérváron
 • Hétfőn sem vette napirendre a brit parlament alsóháza az új Brexit-megállapodást
  Hétfőn sem vette napirendre a brit parlament alsóháza az új Brexit-megállapodást
 • Az energiaellátás függőségének csökkentése áll a készülő nemzeti energiastratégia középpontjában
  Az energiaellátás függőségének csökkentése áll a készülő nemzeti energiastratégia középpontjában
 • Idén is elindítja Fűts okosan! című tájékoztató kampányát az Agrárminisztérium
  Idén is elindítja Fűts okosan! című tájékoztató kampányát az Agrárminisztérium
 • HÍRADÓ 2019. október 21.
  HÍRADÓ 2019. október 21.
 • Felfüggesztették Varju László mentelmi jogát
  Felfüggesztették Varju László mentelmi jogát