Partly cloudy24 °C
2019. augusztus 21. szerda Sámuel
Menü

Újabb kínos applikáció került elő az alkalmazás-áruházakban

Újabb kínos applikáció került elő az alkalmazás-áruházakban
A jogvédők azért emeltek szót, mert az Absher alkalmazás nyomkövetőként is használható. (Fotó: rappler.com)

Hosszú hónapok óta megfigyelhető, hogy az okostelefonokra letölthető alkalmazások szinte mindenféle komolyabb átvilágítás nélkül kerülnek fel az alkalmazás-áruházakba. Hogy ez mennyire probléma vagy nem, azt jól mutatja, hogy egyre többen emelnek szót a témában.

Sőt, igazából már maga a Google is kénytelen-kelletlen magyarázkodásokba kezdett, hogy mennyire az ő felelősségük ez, vagy sem. Azonban az tény, hogy az elmúlt évben, még ha a Google nem is túl nagy örömmel, de elkezdett rendet rakni a Play Áruházban. Tömegével szórta ki a gyanús alkalmazásokat, melyek nem, vagy csak részben feleltek meg az elméletben szigorú, a valóságban inkább csak elvárt szabályozásoknak.

Nagyon sok a kémkedő, bújtatott reklámokat tartalmazó, megtévesztő, pénzt kicsaló vagy csak egyszerűen klón-alkalmazás, melyeket tavaly a Google letörölt. De még így is van bőven ezekből az appokból, melyek jogosan degradálják magát a Google alkalmazás-áruházát, ezzel együtt pedig magát a Google-t is.

Azonban a napokban egy újabb kínos téma látott napvilágot, mely már nem csak a Google-t érinti, hanem a konkurens almás App Store-t is. Nemzetközi jogvédő szervezetek hívták fel a Google és az Apple figyelmét arra a programra, melyet Szaúd-Arábia kormánya fejlesztett és tett letölthetővé mindkét platformon. Az Absher nevű alkalmazás elektronikus kormányzati ügyintézésben segíti a helyi felhasználókat. Egy sor hivatali ügyintézést lehet a segítségével elektronikus úton - nyilván nagyon kényelmesen - elintézni.

Azonban van az alkalmazásnak egy fekete oldala is, melyre az Amnesty International és a Human Rights Watch hívta fel az app-áruházakat üzemeltetők figyelmét. Ez pedig az, hogy az Absher nevű alkalmazás arra is használható, hogy a szaúd-arábiai nőket megfigyeljék és nyomon követhessék merre járnak, mit csinálnak. Ez úgy magában is elég aggályos, pláne ha a megfigyelt egyén erről semmit sem tud. Azonban van ennek egy rettentően kétes, sőt, kifejezetten veszélyes faktora is.

 Újabb kínos alkalmazás került elő az alkalmazás áruházakban

Az Absher nevű, a jogvédők szerint kényes és veszélyes alkalmazás képernyőképei. Maga a funkció, mely miatt egyre többen hangot emelnek, a nyomkövetés. Ez még magában nem is lenne annyira kínos, ha a megfigyelt tud róla. Európa ezen felében is akadnak ilyen szoftverek, sőt, kaphatók kifejezetten ilyen funkciókra fejlesztett okosórák is, igaz gyermekek számára. Azonban itt egy igen kényes geopolitikai és vallási helyzetben kell(ene) konszenzusra jutnia a szoftver áruházaknak és a fejlesztőknek.

Ez pedig az lenne, hogy a szaúdi nők nagyon szigorú keretek között élnek. Valójában szinte semmit sem tehetnek a férjük (vagy ha még nem férjezettek, akkor a családban kijelölt gyám) tudta és engedélye nélkül. A nemzetközi jogvédő szervezetek évek óta küzdenek a szaúdi nők elnyomása ellen.

Ugyanakkor a Absher nevű alkalmazás arra ad lehetőséget - ezzel is fokozva a szaúdi nők kiszolgáltatottságát -, hogy a szaúdi férfiak beállítsák, feleségük hányszor utazhat egyedül, és melyek azok a helyek, ahova engedély nélkül is mehetnek. Az alkalmazás ugyanis jelzést küld a nő "gyámjának", ha tiltott helyre megy, vagy a beállítottnál többször ment el otthonról a férje nélkül.

A két jogvédő szervezet felhívta az Apple és a Google figyelmét az alkalmazásra, és egyben arra a tényre, hogy az Absher applikáció - mely letölthető az áruházukból - nagyban fokozza a szaúdi nők elnyomását. Hogy az alkalmazást elkaszálja-e az Apple, azt még nem tudni, még vizsgálódnak a témában.

A Google március elején nyilatkozott az ügyben. Akkor azt tudatták, hogy szerintük nem aggályos az alkalmazás. Bár azt érdemes figyelembe venni, hogy az Apple leendő álláspontja, illetve a jogvédő szervezetek folyamatos felszólalása, illetve a nyilvánosság nyomása nagyban befolyásolhatja a Google további véleményét.

Kapcsolódó cikkek

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Galéria

Ez van

A hét embere

 • Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
  Csütörtöktől ismét kinyit a Barátság mozi
 • Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
  Bírósági ülnököket keresnek Székesfehérvárra
 • Rengeteg baleset történt az utakon
  Rengeteg baleset történt az utakon
 • Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
  Megtelt a Balaton a hosszúhétvégén
 • Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
  Még most is igényelhető a bölcsődei támogatás
 • Lesz elegendő gáz télire
  Lesz elegendő gáz télire
 • Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
  Nem eladó Grönland - lemondta dániai látogatását Donald Trump
 • Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon
  Hosszú hétvége - tízen haltak meg az utakon

Eseménynaptár

 • Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
  Kanárik, papagájok, nyulak - országos díszmadár-kiállítás lesz városunkban
 • Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
  Támadás - grizzly ölt meg egy turistát
 • Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
  Holnapig lehet pályázni a kollégiumi férőhelyekre
 • HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
  HÍRADÓ 1-kor 2019. augusztus 21.
 • Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
  Gépezők viadala - már lehet nevezni a versenyre
 • Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
  Játékpisztoly volt nála - véget ért a túszdráma Brazíliában
 • Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
  Szijjártó: lesz elég gáz jövőre is
 • Áramszünet lesz a Belvárosban
  Áramszünet lesz a Belvárosban
 • A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
  A zene jó, de közlekedés közben fontos, hogy halljuk a környezetünket - 2 Kerék 1 Percben
 • Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
  Mávinform: fokozatosan helyreáll a forgalom a fehérvári vasútvonalon
 • Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
  Jubileum – a Kormorán és Varga Miklós is fellép az Aranybulla Művészeti Napokon
 • Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
  Szépművészeti - ismét Baán László lett a főigazgató
 • Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre
  Kisebb beavatkozások - még sok műtét vár a sziámi ikrekre