Light rain18 °C
2019. május 22. szerda Júlia, Rita
Menü

Különválik Székes és Fehérvár

Különválik Székes és Fehérvár
Pirossal jelöltük a tervezett városhatárt (Fotó: Marcsek Arnold)

2020-tól életbe lép egy nemzetközi egyezmény, melyet a bolygó túlnépesedése és az elvárosiasodás elleni küzdelem jegyében kötöttek meg a világ fejlett államai még 1995-ben. Ennek értelmében a nagyobb városok - köztük Székesfehérvár is - mesterségesen csökkentik területüket és minimum két egyenlő részre osztják őket. Lassan barátkozzunk meg a gondolattal: januártól lesz Székes és Fehérvár, de megszűnik Székesfehérvár.

Míg Buda és Pest, Antigua és Barbuda vagy San és Francisco az elmúlt évszázadokban egyesült, addig könnyen elképzelhető, hogy Székesfehérvár a közeljövőben kettészakad. A Nemzetközi Racionalizálási és Irracionalizálási Egyezményhez (IRIA) még 1995-ben csatlakozott városunk. Ennek értelmében, ha a bolygó népessége eléri a 7,7 miliárdot, akkor a szuburbiával együtt százezer főt meghaladó, de az egymilliót el nem érő lélekszámú településeket legalább két egyenlő részre kell osztani, ezzel is csökkentve a fokozott elvárosiasodást. (A populáció alakulását a Worldometers oldalon lehet valós időben követni.)

Mivel várhatóan a Föld lakóinak száma még idén meghaladja az előírt mértéket, világszerte elkezdődtek az előkészületek az egyezmény életbe lépése miatt, így Székesfehérváron is. A hétvégén rendkívüli ülésen tárgyalták városunkban a kialakult helyzetet, és információink szerint a legvalószínűbb, hogy a Palotai út-Piac tér-Széchenyi utca-Szárcsa utca tengely mentén jelölik ki az új belső városhatárokat. Vagyis azok a (jelenleg még) székesfehérváriak, akik ettől a tengelytől nyugatra élnek, 2020. január 1-től székesi lakosnak mondhatják majd magukat, a tengelytől keletre élők pedig fehérváriak lesznek a jövőben.

A piros határvonaltól balra lesz Székes, jobbra pedig Fehérvár (Fotó: Google Maps)
A piros határvonaltól balra lesz Székes, jobbra pedig Fehérvár (Fotó: Google Maps)

A városvezetés célja az, hogy nagyjából két egyenlő népességű új város jöjjön létre a jövő év elejétől. Mivel napra pontos statisztikával még nem rendelkeznek az egyelőre tervezett két város populációját illetően, ezért arra kérnek mindenkit, hogy az alábbi szavazáson jelölje meg, a fentiek alapján 2020-tól ki melyik város lakójának számít majd:

 

Az illetékesek szerint, ha jelentős eltérés mutatkozik Székes és Fehérvár várható népessége között, akkor akár az is elképzelhető, hogy a lakosok átcsoportosítására lesz szükség.

Az egyelőre még néhány hónapig Székesfehérvár néven üzemelő koronázóvárost tulajdonképpen a szárazréti Lidl és az Auchan körforgalom közötti hosszanti tengely mentén választják ketté. Ennek megfelelően a következő évtől Székesen helyezkedik majd el a Media Markt, a Burger King, a Palotavárosi tavak, a Denso és a MOL Aréna Sóstó, míg Fehérváré lesz az Alba Plaza, a Halesz Park, az IBM, a háromból két McDonald's, a Bory-vár és az Országalma is. Mindkét településre jut viszont egy-egy Tesco: januártól a Kisteszkó a székesieké, a Nagyteszkó pedig a fehérváriaké lesz.

Ugyancsak utóbbi településhez tartozik majd 2020-tól a kórház, de az intézményt egészen addig díjmentesen használhatják a székesiek is, amíg az új város egészségügyi intézménye fel nem épül. Az új székesi kórház helyét egyébként már ki is jelölték: a tervek szerint az ultramodern épületet a murvás parkoló alá, több emelet mélyen építenék fel (le), így a város legnagyobb ingyenes parkolója a felszínen továbbra is változatlan funkcióval üzemelne tovább. 

Jelképesen kettészakad a város piros-kék zászlaja is. Az új évtől Székes színe lesz a piros, Fehérváré pedig a kék. Hagyományteremtő jelleggel minden szökőév február 29-én petanque-versennyel emlékeznek meg azokról az évszázadokról, mikor még összetartozott Székes és Fehérvár. A verseny helyszíne nagy valószínűséggel a Halesz park lesz. De az is lehet, hogy nem. Egy izgalmas petanque-meccs a kőtengeréről híres Szentbékkállán:

Információink szerint 2020-tól a Fehérvár Televízió Székesfehérvár két részre szakadása előtt minden év első napján a Nincs kettő négy nélkül című film műsorra tűzésével tiszteleg, míg a Vörösmarty Rádióban ezen a napon csak duettekkel szórakoztatják majd a hallgatókat. 

Megkérdeztük a székesfehérváriakat, hogy mit szólnak az életüket meghatározó döntéshez. A Belvárosban sétáló polgárok így kommentálták az eseményeket:

B. Ferenc (39): Tyű!
Sz. Alíz (21): Nahát!
Cs. Jenő (65): Hinnye!
Cs. Jenőné Etelka (61): Teringettét!

Székesfehérvár jelen állás szerinti utolsó lakossági kommunikációs segédügyvivője a történelmi esemény kapcsán egy dolgot emelt ki, idézzük:

– Ne feledjék, ma április elseje van!

(Bocs.)

Kapcsolódó cikkek

Ajánlott cikkek

Szólj hozzá!

Most olvassák

Galéria

Ez van

A hét embere

 • Sárkányhajó-verseny lesz általános,- és középiskolások számára a Csónakázó-tavon
  Sárkányhajó-verseny lesz általános,- és középiskolások számára a Csónakázó-tavon
 • Újra olimpiai és világbajnok atléták Székesfehérváron
  Újra olimpiai és világbajnok atléták Székesfehérváron
 • Négy óvodaudvar újul meg a KÉPES program keretében
  Négy óvodaudvar újul meg a KÉPES program keretében
 • Járdafelújítások Felsővárosban - az Agyag utca után a Kertalja és a Havranek jön
  Járdafelújítások Felsővárosban - az Agyag utca után a Kertalja és a Havranek jön
 • Te reggeliztél már a Novotelben? Kedvezményes büféreggeli várja a fehérváriakat!
  Te reggeliztél már a Novotelben? Kedvezményes büféreggeli várja a fehérváriakat!
 • Novák: január elején életbe lép a négygyermekes anyák szja-mentessége
  Novák: január elején életbe lép a négygyermekes anyák szja-mentessége
 • Patakból mentettek ki egy kutyát a tűzoltók
  Patakból mentettek ki egy kutyát a tűzoltók
 • Új munkahelyek – bővítette szabadbattyáni üzemét a LogSol
  Új munkahelyek – bővítette szabadbattyáni üzemét a LogSol

Eseménynaptár

 • EP-választás - hamarosan kezdődik a szavazás, nálunk még kérhetik az átjelentkezést
  EP-választás - hamarosan kezdődik a szavazás, nálunk még kérhetik az átjelentkezést
 • További drágulás jön a benzinkutakon
  További drágulás jön a benzinkutakon
 • HÍRADÓ 1-kor 2019. május 22.
  HÍRADÓ 1-kor 2019. május 22.
 • Benkő: a haderőfejlesztés Magyarországról is szól
  Benkő: a haderőfejlesztés Magyarországról is szól
 • Tíz fehérvári közlekedési helyzet, amiből csodával határos módon nem lett nagyobb baj
  Tíz fehérvári közlekedési helyzet, amiből csodával határos módon nem lett nagyobb baj
 • Gyulai Memorial - újra olimpiai és világbajnok atléták Székesfehérváron
  Gyulai Memorial - újra olimpiai és világbajnok atléták Székesfehérváron
 • Elszabadult lovak - nyomoz a rendőrség
  Elszabadult lovak - nyomoz a rendőrség
 • Lakossági fórum a 11. számú választókörzet lakóinak
  Lakossági fórum a 11. számú választókörzet lakóinak
 • Adótudatosság - egyre népszerűbb az elektronikus adóbevallás
  Adótudatosság - egyre népszerűbb az elektronikus adóbevallás
 • Otthon Melege - a fűtési rendszert korszerűsíthetik
  Otthon Melege - a fűtési rendszert korszerűsíthetik
 • Bizalmatlansági indítvány - hétfőn szavaznak az osztrák kancellár ügyében
  Bizalmatlansági indítvány - hétfőn szavaznak az osztrák kancellár ügyében
 • 20 millió beruházás a Királysoron – megújult járdákat, lépcsőket, támfalat adtak át
  20 millió beruházás a Királysoron – megújult járdákat, lépcsőket, támfalat adtak át
 • Mesebeli számok, gólyalábas térjáték, koncertek - hétvégén Játékfesztivál
  Mesebeli számok, gólyalábas térjáték, koncertek - hétvégén Játékfesztivál