2 évnél régebbi cikk

Hársfa: az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk
·EgészségBiokertészet·Utolsó frissítés: undefined
Fehérvár Médiacentrum fotója
Pixabay/bagetka_krd
Hársfa: az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk
·EgészségBiokertészet·Utolsó frissítés: undefined

Mire jó a hársfatea? Hogyan készítsünk a növényből alkoholos kivonatot, toroköblögetőt, fürdőt, esetleg likőrt az élvezetre is gondolva?

A múltkor már megjegyeztem, hogy a hárs az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antibakteriális hatásúak, ezért alkalmasak a meghűléses betegségek kezelésre ha izzasztani akarunk, köhögést csillapítani, görcsöt oldani, köptetőre van szükségünk vagy nyákoldóra. A hurutos panaszokat kiválóan enyhíti.

Kapcsolódó
Nátha ellen: hársfavirággal!

A hársfavirágot kiválóan alkalmazhatjuk torokfájás és köhögés ellen, valamint a láz csillapítására. Oldja a hörghurutot, erősíti az immunrendszert, segíti a nyugodt alvást és a könnyű légzést is.

Ezen kívül használhatjuk immunerősítésre, torokfájásra, mandulagyulladásra, álmatlanság ellen, fájdalomcsillapításra, gyomorbántalmak esetén, szorongásra, stresszoldásra, méregtelenítéskor, bőrápolásra, sőt még hajöblítésre is.

A népgyógyászatban felhasználták vértisztító és idegerősítő hatását is. Fontos összetevője volt egykoron a gyomorerősítő és vizelethajtó teáknak. Fürdővízbe is tették főzetét, mert remek bőr- és hajápoló hatású.

A hársfák júniusban kezdenek el virágozni. Először a nagylevelű, majd a kislevelű szirmaiban gyönyörködhetünk, miközben magunkba szívjuk csodás illatát. A virágokat a teljes virágzás előtti időszakban érdemes begyűjteni, amikor a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik. Ha túlnyílt virágokkal dolgozunk, akkor száradás közben könnyen széthullanak. Ráadásul hatóanyagban akkor leggazdagabb a növény, amikor még nem nyílt ki teljesen.

Ezért ajánlott az ágvégeket metszőollóval levágni – anélkül, hogy a fában kárt tennénk -, majd azokról később leszedni a virágzatot a murvalevelekkel együtt! Fontos, hogy ne kopasszuk meg az egész fát, ne tördeljük le kézzel az ágakat! Csupán minimális méretű csippentés szükséges az ágvégről.

A gyűjtés során kerüljük el az útmenti, poros helyeket, ahol szennyeződés érhette a növényt! Figyeljünk arra is, hogy az ezüst és az amerikai hársfavirág véletlenül se kerüljön a kosarunkba, mert mindegyik allergizáló! Az ezüst hársat onnan lehet könnyen felismerni, hogy fonákja ezüstös színű a csillagszőrök miatt.

A begyűjtött virágokat terítsük ki, és árnyékos helyen szárítsuk meg. Édes, mézes illatot fogunk érezni e művelet közben. Ha elillant belőlük a nedvesség, akkor tegyük vászonzsákba vagy papírzacskóba a felhasználásig.

Szárított hársfavirág

Pixabay/Schnu1

Hogyan készítsünk teát a hársfából?

Forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított virágot 2 dl forró vízzel. Fedjük le, hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le! A frissen készített teát ne tároljuk egy napnál tovább!

Ha izzasztani akarunk, akkor feküdjünk be az ágyba, takarózzunk be jó alaposan, és forrón kortyolgassunk a teából! Ha görcsöket szeretnénk oldani a főzettel, akkor étkezés után igyunk meg egy csészével. Ugyanígy járjunk el akkor is, ha az emésztésünket szeretnénk javítani vele. Ez utóbbi esetben kamillával és mentával is vegyíthetjük a hatékonyabb eredményért.

A hársfatea nagyon jó álmatlanság ellen is a benne lévő illóolaj nyugtató hatásának köszönhetően. Segít a hörgői váladék eltávolításában. A karikás szemeket is eltűntethetjük, korrigálhatjuk a teával, ha borogatásként használhatjuk.

Amennyiben keverni szeretnénk a fekete bodza (Sambucus nigra) virágával, akkor egyenlő arányban társíthatjuk őket.

Egyszer már írtam arról, hogy a bodzát jótékony hatása miatt már a népi gyógyászatban is használták nagyanyáink, ráadásul az ősi megfigyeléseket mára már számos tudományos vizsgálat is alátámasztotta. A freiburgi, a missouri és az aarhusi egyetemek kutatásai is kimutatták, hogy a bodza többek között immunerősítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, vírusellenes és fájdalomcsillapító hatású. Mindeközben védi a májat, a hasnyálmirigyet és a gyomor nyálkahártyáját is.

Az erről szóló cikk elolvasható itt:

Kapcsolódó
Bodzával a vírusok ellen!

Tudtad, hogy a bodzát világszerte használják az influenza tüneteinek enyhítésére? A hazánkban őshonos növény immunerősítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, vírusellenes és fájdalomcsillapító hatású.

Toroköblögetőnek is kiváló

A hárs nagyon jó toroköblögető mandulagyulladás esetén. Ebben az esetben 20 gr virágot kell 200 ml vízzel felfőznünk, majd fél kiskanál szódabikarbónát belekeverni.

Fürdővízbe is tehetjük

A hársfavirág remekül használható fürdővízbe téve ideges kisgyerekek megnyugtatásra, és a nagyon erős köhögés kezelésére. Ha fürdőre vágyunk a növény felhasználásával, akkor tegyünk 3 liter forralt vízhez 500 gr szárított virágot. Hagyjuk állni, szűrjük le, majd öntsük a kádba, melybe 37 fokos vizet engedtünk előzőleg. 15-20 perces fürdőzés javasolt. Reuma esetén is ajánlott a hársfafürdő!

Mire jó az alkoholos kivonat?

A hársfa alkoholos kivonata erősen baktériumölő hatású. Több gyógynövényes könyvben is megtalálható a leírása hársfavíz néven. A recept szerint 100 g hársfavirágot (Tiliae flos), 30 g alkoholt (etilalkohol) és 1 liter vizet kell összekevernünk, használatkor pedig tízszeres hígítás szükséges (vízzel természetesen). Légcsőhurut és meghűléses betegségek esetén nagy segítséget jelenthet a gyógyulásban.

Jöjjön egy kis likőr is

Ha már alkohol, akkor nem maradhat ki az élvezet-faktor sem! Tegyünk 1 liter térfogatú virágot egy széles, nagy szájú befőttesüvegbe! Öntsünk rá 1 liter vodkát, zárjuk le, és két hét múlva, amikor már borostyánszínű az oldat, szűrjük le. Készítsünk cukorszirupot 1 rész cukor, 2 rész víz arányban a vodka egynegyedével azonos mennyiségben. Miután a szirup lehűlt, öntsük a lére, és jól ledugaszolt palackban érleljük két hónapig száraz, hűvös helyen.

(A cikk szakmai lektora: Fülöp Attila kertészmérnök)

Legnépszerűbb
Fehérvári hasznos infók
Hasonló cikkek